Intel Xeon Gold (2nd Gen) 6242R Icosa-core (20 Core) 3.10 GHz Processor - OEM Pack
35.75 MB L3 Cache - 20 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 4.10 GHz Overclocking Speed - 14 nm - Socket 3647 - 205 W - 40 Threads
$5075.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CD8069504449601 |
| Brand Name | Intel |
| Product Line | Xeon Gold |
| Product Model | 6242R |
| Product Name | Xeon Gold Icosa-core 6242R 3.1Ghz Server Processor |
| Marketing Information | INTEL® XEON® GOLD PROCESSORS With support for the higher memory speeds, enhanced memory capacity, and four-socket scalability, Intel® Xeon® Gold processors deliver significant improvement in performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security. It is optimized for demanding mainstream data center, multi-cloud compute, and network and storage workloads. With up-to four-socket scalability, it is suitable for an expanded range of workloads. |
| Package Type | OEM |
| Product Type | Processor |
Technical Information
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Clock Speed | 3.10 GHz |
| Overclocking Speed | 4.10 GHz |
| L2 Cache | 20 MB |
| L3 Cache | 35.75 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Threads | 40 |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
Power Description
| Thermal Design Power | 205 W |
Environmental Conditions
| Thermal Specification | 168.8°F (76°C) |
Physical Characteristics
| Width | 2.99" (76 mm) |
| Depth | 2.22" (56.50 mm) |
Miscellaneous
| Compatibility | Intel Server System R2000WF Family:
|
| Condition | No |