Thermaltake V100 Computer Case
Mid-tower - Black - SPCC, Steel - 6 x Bay - 0 x 500 W - Power Supply Installed - ATX, Micro ATX, Mini ITX Motherboard Supported - 6 x Fan(s) Supported - 2 x External 5.25" Bay - 2 x Internal 2.5" Bay - 2 x Internal 2.5"/3.5" Bay(s) - 7x Slot(s) - 3 x USB(s) - 1 x Audio In - 1 x Audio Out
$149.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Thermaltake Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | CA-3K7-50M1NU-00 |
| Brand Name | Thermaltake |
| Product Series | V |
| Product Model | V100 |
| Product Name | V100 Computer Case |
| Product Type | Computer Case |
Technical Information
| Motherboard Supported |
|
| Number of Fans Supported | 6 |
| Number of Fans Installed | 1 |
| Installed Fan Size | 4.72" (120 mm) |
Bays
| Number of External 5.25" Bays | 2 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Internal 2.5"/3.5" Bays | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 6 |
I/O Expansions
| Total Number of Expansion Slots | 7 |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Front USB | Yes |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Front Audio In | Yes |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Front Audio Out | Yes |
Power Description
| Power Supply Installed | Yes |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Number of Power Supplies Installed | 0 |
| Power Supply Wattage | 500 W |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Form Factor | Mid-tower |
| Maximum CPU Cooler Height | 6.30" (160 mm) |
| Maximum PSU Length | 6.69" (170 mm) |
| Height | 16.10" (408.94 mm) |
| Width | 7.50" (190.50 mm) |
| Depth | 18.50" (469.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 11.02 lb (4998.59 g) |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |