FP300W10 Privacy Screen for Monitors (30" 16:10)
In Stock Availability
- All Locations: (13+)
- Guelph, ON (7+)
- Toronto, ON (6+)
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K52123WW |
| Brand Name | Kensington |
| Product Name | FP300W10 Privacy Screen for Monitors (30" 16:10) |
| Marketing Information | Trust Kensington, the choice of IT professionals, to help protect the sensitive information on your monitor and reduce the chances of wandering eyes viewing confidential data on your screen. FP Series Monitor Privacy Screens limit the field of vision to +/- 30 degrees so a person off to the side only sees a dark screen. They are easy to install, either with included frameless tab holders or double-sided tape. The reversible privacy screens also use an anti-reflective coating to reduce glare, and they filter out harmful blue light by up to 30 percent. |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 30" (762 mm) |
| Device Supported | Monitor |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Widescreen | Yes |
| Orientation | Landscape |
| Anti-glare | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Reversible | Yes |
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color |
|
| Durability |
|
| Height | 15.8" (401 mm) |
| Width | 25.2" (641 mm) |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Korea |
| TAA Compliant | Yes |
| Condition | No |
| UPC | 0085896521235 |
| Limited Warranty | 2 Year |