NEC Display NP48ZL - 21.8 mm (0.86") to 49.8 mm (1.96")f/2.66 - Long Throw Zoom Lens
Designed for Projector - 2.3x Optical Zoom - 10.18" (258.57 mm) Length - 4.41" (112.01 mm) Diameter
$7927.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Sharp |
| Manufacturer Part Number | NP48ZL |
| Brand Name | NEC Display |
| Product Model | NP48ZL |
| Product Name | Long Zoom Lens for Dedicated Sharp/NEC PX Series Projectors. |
| Marketing Information | The NP48ZL offers lens shift and motorised zoom that makes it comfortable to adapt to your needs. |
| Product Type | Lens |
Technical Information
| Lens Type | Zoom |
| Lens Type Detail | Long Throw |
| Minimum Focal Length | 21.8 mm (0.86") |
| Maximum Focal Length | 49.8 mm (1.96") |
| Optical Zoom | 2.3x |
| Maximum Aperture | f/2.66 |
Physical Characteristics
| Length | 10.18" (258.57 mm) |
| Diameter | 4.41" (112.01 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb (2700 g) |
Miscellaneous
| Application/Usage | Projector |
| Compatibility | Nec Projector:
|
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |