Tripp Lite series U442-DOCK20-B Docking Station
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | U442-DOCK20-B |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | U442-DOCK20-B |
| Product Name | U442-DOCK20-B Docking Station |
| Marketing Information | USB-C Docking Station Turns Your Device's USB or Thunderbolt 3 Port into a Workstation This multiport USB-C dock with PD Charging expands the potential of your Windows laptop, Chromebook, tablet or other device with a USB-A, USB-C or Thunderbolt 3 port. It's ideal for transmitting 1080p video and digital audio to multiple large displays, adding a thumb drive and other USB peripherals, powering and charging a PD Charging-compliant mobile device, and connecting to a Gigabit Ethernet network-all at the same time. Transmits Crystal-Clear Hi-Def Video and Digital Audio to Multiple HDMI Displays Two HDMI outputs support individual high-definition resolutions up to 2560 x 1440 at 50 Hz. By downloading and installing the proper DisplayLink drivers to your host device, you may connect two HDMI displays simultaneously. This allows you to display the image from the host computer on both monitors, extend your host desktop across both with different windows open on each, or combine all into one large display as a video wall. Maximum resolution when both video ports are connected at the same time is 1920 x 1080 (1080p) at 60 Hz. USB Hub Ports Connect Keyboards, Thumb Drives and Other Peripherals Three USB-A hub ports accept USB peripherals, such as flash drives, mice, keyboards and printers. All support fast USB 3.2 Gen 1 data transfer rates up to 5 Gbps and are backward compatible with USB 2.0 and USB 1.1 devices. One also supports BC 1.2 charging with 5V 1.5A (7.5W) of power dedicated to fast-charging your mobile device (and 2.4A for Apple devices). PD Charging Port Charges the Connected Notebook, Tablet or Other Device Connect your host device to the USB-C Power Delivery port, which supports PD 3.0 charging of connected PD Charging-compliant devices, such as laptops, Kindles, iPads and Android smartphones, up to 20V 4.25A (85W). The included power supply, when plugged into an AC outlet, provides the charging power. Accesses a Wired Gigabit Ethernet Network The RJ45 port offers access to a Gigabit Ethernet network when Wi-Fi is unavailable or when a wired connection offers faster speeds. Connect using a UTP cable (sold separately), and enjoy true 10/100/1000 Mbps Ethernet speeds for fast data transfers. Connects Speakers, Microphone and Other Audio Equipment The 3.5 mm mini stereo jack is convenient for connecting speakers, headphones or a microphone to your workstation. You can listen to music or record the latest episode of your podcast. Anti-Theft Lock Protects the USB Docking Station When You Aren't Around Connect a user-supplied computer/laptop security cable lock (not included) to this K-lock port to protect your source device against theft. Detachable USB-C Cable Connects in Either Direction Unlike traditional USB cables that connect in only one direction, the reversible USB-C male connector plugs into a USB-C or Thunderbolt 3 port in either direction for an instant connection every time. An included adapter allows you to connect the cable to your device's USB-A port, though the device will only charge when connected to the USB-C PD Charging port. |
| Product Type | Docking Station |
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported |
| Host Interface | USB Type C |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Maximum Power Supply Wattage | 85 W |
| Height | 3.74" (95 mm) |
| Width | 3.74" (95 mm) |
| Depth | 1.33" (33.78 mm) |