Tripp Lite series PDUV30-36 12-Outlet PDU
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUV3036 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDUV30-36 |
| Product Name | PDUV30-36 12-Outlet PDU |
| Marketing Information | Single-Phase 120V PDU Distributes Network-Grade Power to Multiple Loads Up-to-Date Safety Features Protect Your Vital Equipment Versatile Installation Options Give You Plenty of Choices |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Basic |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Detail | 12 x NEMA 5-15/20R |
| Protection Type | Overload Protection |
| Load Capacity (Watt) | 2.90 kW |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 24 A |
| Circuit Breaker | Yes |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type |
| Placement | Under-counter |
| Rack Height | 0U |
| Height | 36" (914.40 mm) |
| Width | 2.19" (55.63 mm) |
| Depth | 3.75" (95.25 mm) |
| Weight (Approximate) | 8 lb (3628.74 g) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Storage Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Storage Temperature | 122°F (50°C) |