Tripp Lite series PDUMH30-ISO 12-Outlets PDU
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | PDUMH30-ISO |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | PDUMH30-ISO |
| Product Name | PDUMH30-ISO 12-Outlets PDU |
| Marketing Information | Delivers 120V single-phase AC power to multiple loads while also protecting connected equipment from dangerous surges and spikes. Features | Single-Phase 120V PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power to Multiple Loads This local metered PDU is an ideal unit for telecom, security, audio/video and a wide variety of general portable and stationary rack-mount applications. Recommended for network-grade IT environments, the PDUMH30-ISO provides real-time monitoring of load levels via its built-in digital current metering. A 15- foot (4.6-meter) cord with L5-30P input plug connects to your facility's AC power source, generator or protected UPS system to distribute power to connected loads. Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads The PDUMH30-ISO features 12 NEMA 5-15/20R outlets in two separately breakered load banks. A digital ammeter reports the load for each bank separately, so you can balance loads across both built-in 20A breakers. Add the two load-bank current values together to determine total input current. Monitoring amperage helps ensure load levels remain well below maximum capacity with no danger of overload that could lead to costly downtime or damaged equipment. Maintaining proper load levels can keep your TCO (total cost of ownership) low. 3840 Joules per Load Bank Fight Back Against Unexpected Power Surges Protecting your valuable electronics is ISOBAR® network-grade AC surge and noise suppression.A 3840-joule surge protection rating defends your sensitive electronic components against even the strongest power surges, spikes and line noise. The PDUMH30-ISO covers full normal (H-N) and common (N-G/H-G) protection modes. A green LED confirms your connected equipment is protected. Up-to-Date Safety Features Protect Your Vital Equipment The switchless design helps prevent an accidental shutdown, which could lead to costly downtime. Circuit breakers protect connected components from dangerous overloads. Versatile Installation Options Give You Plenty of Choices The reversible all-metal housing comes with mounting brackets for installation in 1U of space or 0U vertical mounting in an EIA-standard 19-inch rack. You can also reorient the brackets for permanent mounting under a counter or on a wall with user-supplied hardware. |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Metered |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Detail | 12 x NEMA 5-15/20R |
| Protection Type |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 2.90 kW |
| Input Current | 30 A |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mount Type | Wall-mountable |
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 0U/1U |
| Height | 18.86" (479.04 mm) |
| Width | 4.83" (122.68 mm) |
| Depth | 1.72" (43.69 mm) |