Acer Nitro VG272U V3 27" Class WQHD Gaming LED Monitor - 16:9 - Black
27" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - LED Backlight - 2560 x 1440 - 16.7 Million Colors - FreeSync Premium (DisplayPort/HDMI) - 350 cd/m² - 1 ms - 180 Hz Refresh Rate - Speakers - HDMI - DisplayPort - VESA Mount Compatible
$392.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | UM.HV2AA.301 |
| Brand Name | Acer |
| Product Line | Nitro |
| Product Series | VG2 |
| Product Model | VG272U V3 |
| Product Name | Nitro VG272U V3 Widescreen Gaming LED Monitor |
| Marketing Information | |
| Product Type | Gaming LED Monitor |
Technical Information
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Active Display Area (mm) | 597x336 |
| Screen Mode | WQHD |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 1 ms |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.23300 mm x 0.23300 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Display Pivot | No |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Backlight Technology | LED |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| Features | VESA DisplayHDR 400 |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Pivot | No |
| Cover Glass | No |
Video
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 180 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Color Depth | 8-bit |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium (DisplayPort/HDMI) |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
Audio
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Speaker Output Power | 2 W |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Headphone | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
Power Description
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Operating Power Consumption (Energy Star) | 26 W |
| Standby Power Consumption (Energy Star) | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption (Energy Star) | 300 mW |
| Maximum Power Consumption (Energy Star) | 62 W |
Physical Characteristics
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
Miscellaneous
| Package Contents | |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Condition | No |
| UPC | 0195133213431 |
;
connector adapters (1)
$23.99
In Stock Availability
- All Locations: (15475+)
- Calgary, AB (30+)
- Halifax, NS (19+)
- Mississauga, ON (201+)
- Other_SY (14972+)
- Richmond, BC (144+)
- Toronto, ON (69+)
- Vancouver, BC (40+)
connector cables (6)
$47.99
In Stock Availability
- All Locations: (173+)
- Calgary, AB (10+)
- Mississauga, ON (14+)
- Other_SY (130+)
- Toronto, ON (19+)
$16.99
In Stock Availability
- All Locations: (9408+)
- Calgary, AB (68+)
- Halifax, NS (1+)
- Mississauga, ON (66+)
- Other_SY (9101+)
- Richmond, BC (50+)
- Toronto, ON (100+)
- Vancouver, BC (22+)
$46.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$41.99
In Stock Availability
- All Locations: (666+)
- Calgary, AB (156+)
- Mississauga, ON (53+)
- Other_SY (276+)
- Richmond, BC (33+)
- Toronto, ON (95+)
- Vancouver, BC (53+)
$10.99
In Stock Availability
- All Locations: (226+)
- Calgary, AB (12+)
- Halifax, NS (5+)
- Mississauga, ON (96+)
- Richmond, BC (40+)
- Toronto, ON (73+)
$12.99
In Stock Availability
- All Locations: (38179+)
- Calgary, AB (27+)
- Halifax, NS (39+)
- Mississauga, ON (126+)
- Other_SY (37682+)
- Richmond, BC (106+)
- Toronto, ON (189+)
- Vancouver, BC (10+)
screens & filters (4)
$157.99
In Stock Availability
- All Locations: (1+)
- Mississauga, ON (1+)
$174.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$178.99
In Stock Availability
- All Locations: (121+)
- Mississauga, ON (3+)
- Other_SY (105+)
- Richmond, BC (8+)
- Toronto, ON (5+)
$197.99
In Stock Availability
- All Locations: (71+)
- Calgary, AB (2+)
- Halifax, NS (4+)
- Mississauga, ON (9+)
- Other_SY (29+)
- Richmond, BC (10+)
- Toronto, ON (17+)