Lenovo Intel Xeon Platinum (4th Gen) 8468H Octatetraconta-core (48 Core) 2.10 GHz Processor Upgrade
105 MB L3 Cache - 64-bit Processing - 3.80 GHz Overclocking Speed - Socket LGA-4677 - 330 W - 96 Threads
$148613.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XG7A86606 |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Xeon Platinum |
| Product Model | 8468H |
| Product Name | Xeon Platinum Octatetraconta-core 8468H 2.10 GHz Server |
| Product Type | Processor Upgrade |
Technical Information
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Octatetraconta-core (48 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3.80 GHz |
| L3 Cache | 105 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 96 |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| Processor Generation | 4th Gen |
Power Description
| Thermal Design Power | 330 W |
Environmental Conditions
| Thermal Specification | 204.8°F (96°C) |
Physical Characteristics
| Width | 3.05" (77.50 mm) |
| Depth | 2.22" (56.50 mm) |
Miscellaneous
| Compatibility | Lenovo ThinkSystem SR860 V3 Server |
| Condition | No |
| UPC | 889488677788 |