HP Z2 G9 Workstation - Intel Core i9 13th Gen i9-13900 - 64 GB - 1 TB SSD - Tower
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8H8K4UA#ABA |
| Brand Name | HP |
| Product Series | Z2 G9 |
| Product Name | Z2 Tower G9 Workstation |
| Marketing Information | The Worlds Most Powerful Mini Workstation HP Z2 G9 Mini Workstation Desktop PC Get incredibly high performance packed into an insanely petite PC. With a sleek new look, it's the perfect choice for the modern workplace€"at home or the office. Unprecedented | Z Mini Power Tackle workflows you never thought possible on such a sleek, tiny PC. |
| Product Type | Workstation |
| AI-powered | Yes |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i9-13900 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Threads | 24 |
| L3 Cache | 36 MB |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W680 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Memory Configuration | 4 x 16 GB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 1TB |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics P630 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| DisplayPort | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Maximum Power Supply Wattage | 350 W |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 13.67 lb (6200 g) |
| Package Contents | |
| Application/Usage | Performance Computing |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Condition | No |
| UPC | 0197497761245 |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (148+)
- Calgary, AB (4+)
- Halifax, NS (19+)
- Mississauga, ON (84+)
- Richmond, BC (12+)
- Toronto, ON (200+)
- Vancouver, BC (58+)
In Stock Availability
- All Locations: (1276+)
- Calgary, AB (207+)
- Halifax, NS (236+)
- Mississauga, ON (593+)
- Richmond, BC (240+)
- Toronto, ON (2044+)
- Vancouver, BC (323+)
In Stock Availability
- All Locations: (54+)
- Calgary, AB (3+)
- Halifax, NS (5+)
- Mississauga, ON (14+)
- Richmond, BC (7+)
- Toronto, ON (435+)
- Vancouver, BC (45+)
In Stock Availability
- All Locations: (70+)
- Toronto, ON (70+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (4+)
- Mississauga, ON (1+)
- Richmond, BC (3+)
In Stock Availability
- All Locations: (42+)
- Toronto, ON (42+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (14+)
- Toronto, ON (75+)
- Vancouver, BC (18+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
In Stock Availability
- All Locations: (9999+)
- Calgary, AB (9999+)
- Chicago, IL (9999+)
- Guelph, ON (9999+)
- Halifax, NS (9999+)
- Markham, ON (9999+)
- Mississauga, ON (9999+)
- Richmond (Blundell), BC (9999+)
- Richmond, BC (9999+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)