XPG LANCER AX5U6000C3032G-DCLARBK 64GB (2 x 32GB) DDR5 SDRAM Memory Kit
64 GB (2 x 32GB) - RGB - DDR5-6000/PC5-48000 DDR5 SDRAM - 6000 MHz Dual-rank Memory - CL30 - 1.35 V - ECC - Unbuffered - 288-pin - DIMM - Lifetime Warranty
$1907.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | ADATA Technology Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | AX5U6000C3032G-DCLARBK |
| Brand Name | XPG |
| Product Line | LANCER |
| Product Model | AX5U6000C3032G-DCLARBK |
| Product Name | LANCER AX5U6000C3032G-DCLARBK 64GB (2 x 32GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Marketing Information | LANCER DDR5 DRAM Module The XPG LANCER DDR5 raises the bar in gaming memory. It delivers increased bandwidth, allocates more bandwidth per CPU core, and reaches frequencies of up to 7200MT/s. What's more, it is equipped with a PMIC (Power Management Integrated Circuit) and ECC (Error Correcting Code) for enhanced performance and stability |
| Product Type | RAM Module |
Technical Information
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 2 x 32GB |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Memory Standard | DDR5-6000/PC5-48000 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL30 |
| RGB | Yes |
Physical Characteristics
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 0.31" (8 mm) |
| Width | 1.57" (40 mm) |
| Length | 5.25" (133.35 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.55 oz (72.40 g) |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |
| UPC | 842243028522 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |