GVision PE10ZJ-OR-45PTD 10" Class LED Touchscreen Monitor - 16:10 - 25 ms
10.1" Viewable - Projected Capacitive - 10 Point(s) Multi-touch Screen - 1280 x 800 - WXGA - 16.7 Million Colors - 350 cd/m² - Direct LED Backlight - Speakers - HDMI - USB - Black - 3 Year
$850.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | GVision, Inc |
| Manufacturer Part Number | PE10ZJ-OR-45PTD |
| Brand Name | GVision |
| Product Model | PE10ZJ-OR-45PTD |
| Product Name | PE10ZJ-OR-45PTD Touchscreen LED Monitor |
| Product Type | LED Touchscreen Monitor |
Technical Information
| Screen Size Class | 10" |
| Viewable Screen Size | 10.1" |
| Screen Mode | WXGA |
| Pixel Pitch | 0.16950 mm x 0.16950 mm |
| Response Time | 25 ms |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 170° |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Glass Hardness | 6H |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Active Display Area (H x V) | 8.54" (216.90 mm) x 5.34" (135.60 mm) |
Video
| Maximum Resolution | 1280 x 800 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Brightness | 350 cd/m² |
Audio
| Speakers | Yes |
Touchscreen Information
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
Environmental Conditions
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 140°F (60°C) |
Power Description
| Frequency |
|
Physical Characteristics
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 6.47" (164.34 mm) |
| Width | 9.67" (245.62 mm) |
| Depth | 1.37" (34.80 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| TAA Compliant | Yes |
| COO | TW |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
connector adapters (1)
$23.99
In Stock Availability
- All Locations: (16487+)
- Calgary, AB (20+)
- Halifax, NS (8+)
- Mississauga, ON (275+)
- Other_SY (15880+)
- Richmond, BC (156+)
- Toronto, ON (94+)
- Vancouver, BC (46+)
connector cables (6)
$16.99
In Stock Availability
- All Locations: (9764+)
- Calgary, AB (20+)
- Halifax, NS (1+)
- Mississauga, ON (48+)
- Other_SY (9527+)
- Toronto, ON (137+)
- Vancouver, BC (29+)
$47.99
In Stock Availability
- All Locations: (293+)
- Calgary, AB (10+)
- Mississauga, ON (24+)
- Other_SY (246+)
- Toronto, ON (13+)
$46.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$41.99
In Stock Availability
- All Locations: (4005+)
- Calgary, AB (156+)
- Mississauga, ON (40+)
- Other_SY (3726+)
- Richmond, BC (13+)
- Toronto, ON (70+)
$10.99
In Stock Availability
- All Locations: (492+)
- Calgary, AB (3+)
- Halifax, NS (5+)
- Mississauga, ON (108+)
- Other_SY (280+)
- Richmond, BC (19+)
- Toronto, ON (77+)
$12.99
In Stock Availability
- All Locations: (39087+)
- Calgary, AB (49+)
- Halifax, NS (59+)
- Mississauga, ON (301+)
- Other_SY (38428+)
- Richmond, BC (110+)
- Toronto, ON (120+)
- Vancouver, BC (20+)