GVision IP24BD-OK-400T 24" Class Full HD LED Monitor - 16:9
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | GVision, Inc |
| Manufacturer Part Number | IP24BD-OK-400T |
| Brand Name | GVision |
| Product Series | IP |
| Product Model | IP24BD-OK-400T |
| Product Name | 24" IP Monitor PoE Power and Data |
| Marketing Information | GVisions' IP Series monitors are POE Power and Data devices with embedded Linux which is a powerful tool that enables viewing of live or recorded video feeds from network-enabled surveillance cameras.
|
| Product Type | LED Monitor |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 24" |
| Screen Mode | Full HD |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27670 mm x 0.27670 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Features | Real-time Video Communication |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of DVI Ports | 2 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 85% (Non-condensing) |
| Operating Power Consumption | 27 W |
| Frequency |
|
| Maximum Power Consumption | 27 W |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 13.69" (347.80 mm) |
| Width | 22.67" (575.90 mm) |
| Depth | 2.54" (64.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 12.57 lb (5700 g) |
| Package Contents |
|
| TAA Compliant | Yes |
| COO | TW |
| Condition | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
In Stock Availability
- All Locations: (16487+)
- Calgary, AB (20+)
- Halifax, NS (8+)
- Mississauga, ON (275+)
- Other_SY (15880+)
- Richmond, BC (156+)
- Toronto, ON (94+)
- Vancouver, BC (46+)
In Stock Availability
- All Locations: (4005+)
- Calgary, AB (156+)
- Mississauga, ON (40+)
- Other_SY (3726+)
- Richmond, BC (13+)
- Toronto, ON (70+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (492+)
- Calgary, AB (3+)
- Halifax, NS (5+)
- Mississauga, ON (108+)
- Other_SY (280+)
- Richmond, BC (19+)
- Toronto, ON (77+)
In Stock Availability
- All Locations: (39087+)
- Calgary, AB (49+)
- Halifax, NS (59+)
- Mississauga, ON (301+)
- Other_SY (38428+)
- Richmond, BC (110+)
- Toronto, ON (120+)
- Vancouver, BC (20+)
In Stock Availability
- All Locations: (9764+)
- Calgary, AB (20+)
- Halifax, NS (1+)
- Mississauga, ON (48+)
- Other_SY (9527+)
- Toronto, ON (137+)
- Vancouver, BC (29+)
In Stock Availability
- All Locations: (293+)
- Calgary, AB (10+)
- Mississauga, ON (24+)
- Other_SY (246+)
- Toronto, ON (13+)
In Stock Availability
- All Locations: (10+)
- Toronto, ON (10+)
In Stock Availability
- All Locations: (8+)
- Mississauga, ON (5+)
- Toronto, ON (2+)
- Vancouver, BC (1+)