HPE AMD EPYC 7003 7443P Tetracosa-core (24 Core) 2.85 GHz Processor Upgrade
128 MB L3 Cache - 4 GHz Overclocking Speed - Socket SP3 - 200 W - 48 Threads
$2760.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | P38714RB21 |
| Brand Name | HPE |
| Product Line | EPYC |
| Product Series | 7003 |
| Product Model | 7443P |
| Product Name | EPYC Tetracosa-core 7443P 2.85GHz Server Processor Upgrade |
| Product Type | Processor Upgrade |
Technical Information
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 2.85 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| L3 Cache | 128 MB |
| Processor Threads | 48 |
| Processor Socket | Socket SP3 |
Power Description
| Thermal Design Power | 200 W |