HPE AMD EPYC 7003 7543P Dotriaconta-core (32 Core) 2.80 GHz Processor Upgrade
256 MB L3 Cache - 3.70 GHz Overclocking Speed - Socket SP3 - 225 W - 64 Threads
$5971.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | P38717RB21 |
| Brand Name | HPE |
| Product Line | EPYC |
| Product Series | 7003 |
| Product Model | 7543P |
| Product Name | EPYC Dotriaconta-core 7543P 2.8GHz Server Processor Upgrade |
| Product Type | Processor Upgrade |
Technical Information
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Clock Speed | 2.80 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| L3 Cache | 256 MB |
| Processor Threads | 64 |
| Processor Socket | Socket SP3 |
Power Description
| Thermal Design Power | 225 W |