R-Go Compact Break ergonomic keyboard, QWERTY (US)
bluetooth, black
$123.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | R-Go Tools |
| Manufacturer Part Number | RGOCOUSWLBL |
| Brand Name | R-Go |
| Product Line | Compact Break |
| Product Name | Compact Break ergonomic keyboard, QWERTY (US), bluetooth, black |
| Marketing Information | This compact keyboard has all the ergonomic features for healthy typing. The compact design ensures that your hands always remain within shoulder width when using keyboard and mouse simultaneously. The light keystroke reduces muscle tension while typing. The keyboard is ultra thin, so your hands and wrists are in a relaxed, natural position while typing. This ensures better blood flow to your hands. The R-Go Compact Break keyboard indicates with LED colour signals when it is time to take a break. As you type, the light changes colour, like a traffic light. When the light turns green, it means you are working healthily. Orange indicates it is time for a short break and red that you have been working too long. Taking short breaks during your working day will increase your concentration, prevent strain injuries and keep you fit during your working day. This product works together with the R-Go Break Software that won the Benelux Office Products Award 2021. For more information, visit our R-Go Break page . |
| Product Type | Keyboard |
Keyboard/Keypad
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 4.9 ft (1.50 m) |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 32.81 ft (10000 mm) |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Features | Plug and Play |
| Hot Keys | Multimedia |
| Bluetooth Version | 5 |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type C |
Battery Information
| Battery Rechargeable | Yes |
| Number of Batteries Supported | 1.0 |
| Battery Size Supported | Proprietary Battery Size |
| Maximum Battery Run Time | 5.8 Day |
| Battery Weight | 0.35 oz (10 g) |
Power Description
| Power Source | Battery |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Keyboard/Keypad Height | 0.35" (9 mm) |
| Keyboard/Keypad Width | 5.47" (139 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.44" (11.20 mm) |
| Keyboard/Keypad Length | 11.22" (285 mm) |
| Weight (Approximate) | 10.93 oz (310 g) |
Miscellaneous
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 8719274491552 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |