Gumdrop DropTech for Dell Latitude 3340 (Clamshell)
In Stock Availability
- All Locations: (9+)
- Mississuaga, ON (9+)
| Manufacturer | Gumdrop |
| Manufacturer Part Number | 01D017 |
| Brand Name | Gumdrop |
| Product Line | DropTech |
| Product Name | DropTech for Dell Latitude 3340 (Clamshell) |
| Marketing Information | Protect your Dell Latitude 3340 Clamshell with the most rugged case on the market. Our always-on, premium protection is perfect for your back-to-school, distance learning, or workplace needs. Gumdrop's DropTech case features an easy to install, two (2)-piece, full-coverage design that boasts rubberized tread and reinforced air-cell corners along all eight (8) sides of the device to protect against bumps, drops, and more. With TechShell certification, you can be confident that your device can survive drops, a much-needed peace of mind for tech directors, teachers, students, and businesses alike making our case a perfect school or workplace Chromebook case. Your IT department will love you for choosing Gumdrop thanks to our superior drop protection, quick, easy slide-and-click installation and transparent panels for asset tagging. Protect your devices and precious IT resources with a case you never have to think about, making deployments easy and device damage a thing of the past. Our DropTech case for Dell Latitude 3340 Clamshell provides custom-molded, always-on protection you can trust that is ready for anything. Why? Because we'll drop everything to protect your tech. |
| Product Type | Case |
| Rugged | Yes |
| Color Family | Clear |
| Product Color | Transparent |
| Product Material | Rubber |
| Durability |
|
| Height | 8.83" (224.28 mm) |
| Width | 12.89" (327.41 mm) |
| Depth | 1.33" (33.78 mm) |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz (408.23 g) |
| Application/Usage | Notebook |
| Brand Compatibility | Dell |
| Compatibility | Dell - Latitude 3340 |
| Condition | No |
| Limited Warranty | 1 Year |