HPE ProLiant DL380 G10 Plus 2U Rack Server - 2 x Intel Xeon Gold 6342 2.80 GHz - 512 GB RAM - 25 TB HDD - 12Gb/s SAS Controller - Refurbished
Intel C621A Chip - 2 Processor Support - 2 TB RAM Support - DDR4 SDRAM Up to 16 MB Graphic Card - 10 Gigabit Ethernet - 8 x Total Bay(s) - 8 x SFF Bay(s) - Hot Swappable Bays - 2 x 1.60 kW - Redundant Power Supply - Intel Optane Memory Ready
$105679.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | P59781RB21 |
| Brand Name | HPE |
| Product Line | ProLiant |
| Product Series | DL380 G10 Plus |
| Product Name | ProLiant DL380 G10 Plus Server |
| Marketing Information | Adaptable for diverse workloads and environments, the secure 2P 2U HPE ProLiant DL380 Gen10 Plus delivers world-class performance with the right balance of expandability and scalability. Designed for supreme versatility and resiliency while being backed by a comprehensive warranty makes it ideal for multiple environments from Containers to Cloud to Big Data. Standardize on the industry's most trusted compute platform. |
| Product Condition | Refurbished |
| Product Type | Server |
Processor
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 2 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon Gold |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Model | 6342 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Cache | 36 MB |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C621A |
Memory
| Standard Memory | 512 GB |
| Maximum Memory Supported | 2 TB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Number of Occupied Memory Slots | 16 |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
Storage
| Total Hard Drive Capacity | 25 TB |
Controllers
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Controller Model | NS204i-p |
| RAID Supported | Yes |
I/O Expansions
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| PCI Express Details | 1 (total) / 1 (free) x PCIe 4.0 x16 - full-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 4.0 x16 - half-length, full-height (x8 mode) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 4.0 x16 - full-length, full-height (x8 mode) |
Display & Graphics
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
Network & Communication
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 5 |
| Network (RJ-45) | No |
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO 5 |
Operating System
| Operating System Supported |
|
Power Description
| Input Voltage |
|
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Maximum Power Supply Wattage | 1.60 kW |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Power Source | Power Supply |
Physical Characteristics
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.44" (87.50 mm) |
| Width | 17.54" (445.40 mm) |
| Depth | 27.95" (710 mm) |
| Weight (Approximate) | 63.43 lb (28770 g) |
Miscellaneous
| Security Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Condition | No |