AMD EPYC 9004 (4th Gen) 9754 Octacosahecta-core (128 Core) 2.25 GHz Processor
256 MB L3 Cache - 64-bit Processing - 3.10 GHz Overclocking Speed - 5 nm - Socket SP5 No Graphics - 360 W - 256 Threads
$11541.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Manufacturer Part Number | 100-000001234 |
| Brand Name | AMD |
| Product Line | EPYC |
| Product Series | 9004 |
| Product Model | 9754 |
| Product Name | EPYC Octacosahecta-core (128 Core) 9754 2.25 GHz Server Processor |
| Marketing Information | Powering Modern Data Centers Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD. |
| Product Type | Processor |
Technical Information
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Core | Octacosahecta-core (128 Core) |
| Clock Speed | 2.25 GHz |
| Overclocking Speed | 3.10 GHz |
| L3 Cache | 256 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 5 nm |
| Processor Threads | 256 |
| Processor Socket | Socket SP5 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Device Supported | Server |
Display & Graphics
| Integrated Graphics | No |
Power Description
| Thermal Design Power | 360 W |
Physical Characteristics
| Height | 2.83" (72 mm) |
| Width | 2.97" (75.40 mm) |