AMD EPYC 9004 (4th Gen) 9684X Hexanonaconta-core (96 Core) 2.55 GHz Processor - OEM Pack
1.13 GB L3 Cache - 64-bit Processing - 3.70 GHz Overclocking Speed - 5 nm - Socket SP5 No Graphics - 400 W - 192 Threads
$17653.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Manufacturer Part Number | 100-000001254 |
| Brand Name | AMD |
| Product Line | EPYC |
| Product Series | 9004 |
| Product Model | 9684X |
| Product Name | EPYC Hexanonaconta-core (96 Core) 9684X 2.55 GHz Server Processor |
| Marketing Information | Powering Modern Data Centers Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Type | OEM |
| Product Type | Processor |
Technical Information
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Core | Hexanonaconta-core (96 Core) |
| Clock Speed | 2.55 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| L3 Cache | 1.13 GB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 5 nm |
| Processor Threads | 192 |
| Processor Socket | Socket SP5 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Device Supported | Server |
Display & Graphics
| Integrated Graphics | No |
Power Description
| Thermal Design Power | 400 W |
Physical Characteristics
| Height | 2.83" (72 mm) |
| Width | 2.97" (75.40 mm) |