AMD EPYC 9004 (4th Gen) 9734 Dodecahecta-core (112 Core) 2.20 GHz Processor - OEM Pack
256 MB L3 Cache - 112 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 3 GHz Overclocking Speed - 5 nm - Socket SP5 No Graphics - 340 W - 224 Threads
$8876.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Manufacturer Part Number | 100-000001235 |
| Brand Name | AMD |
| Product Line | EPYC |
| Product Series | 9004 |
| Product Model | 9734 |
| Product Name | EPYC Dodecahecta-core (112 Core) 9734 2.2 GHz Server Processor |
| Marketing Information | Powering Modern Data Centers Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD. |
| Package Type | OEM |
| Product Type | Processor |
Technical Information
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Core | Dodecahecta-core (112 Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Overclocking Speed | 3 GHz |
| L2 Cache | 112 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 5 nm |
| Processor Threads | 224 |
| Processor Socket | Socket SP5 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Device Supported | Server |
Memory
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
Display & Graphics
| Integrated Graphics | No |
Power Description
| Thermal Design Power | 340 W |
Physical Characteristics
| Width | 2.97" (75.44 mm) |
| Depth | 2.83" (71.88 mm) |