Acer PM161Q B 16" Class Full HD LED Monitor - 16:9 - Black
15.6" Viewable - In-plane Switching (IPS) Technology - LED Backlight - 1920 x 1080 - 16.7 Million Colors - FreeSync - 250 cd/m² - 4 ms - 60 Hz Refresh Rate - Speakers - USB Type-C - HDMI - VESA Mount Compatible
$195.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | UM.ZP1AA.B01 |
| Brand Name | Acer |
| Product Series | PM1 |
| Product Model | PM161Q B |
| Product Name | PM161Q B Widescreen LED Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
Technical Information
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 16" |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Active Display Area (mm) | 344x194 |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 4 ms |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.17900 mm x 0.17900 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 170° |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Backlight Technology | LED |
| Tilt Angle | 45° to 60° |
| Features | HDR10 |
| Horizontal Frequency |
|
| Vertical Frequency |
|
| Pivot | No |
| Cover Glass | No |
Video
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Color Depth | 6-bit+FRC |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Color Gamut | 45% NTSC |
Audio
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Speaker Output Power | 1 W |
Interfaces/Ports
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Headphone | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Total Number of Mini HDMI Ports | 1 |
Power Description
| Operating Power Consumption (Energy Star) | 10 W |
| Standby Power Consumption (Energy Star) | 500 mW |
| Off-Mode Power Consumption (Energy Star) | 300 mW |
| Maximum Power Consumption (Energy Star) | 12 W |
Physical Characteristics
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 8.70" (221 mm) |
| Width | 13.96" (354.60 mm) |
| Depth | 0.40" (10.20 mm) |
| Height with Stand | 8.82" (224 mm) |
| Width with Stand | 13.96" (354.60 mm) |
| Depth with Stand | 0.40" (10.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.48 lb (670 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 2.40 lb (1090 g) |
Miscellaneous
| Package Contents | |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 195133217903 |
;
connector adapters (1)
$23.99
In Stock Availability
- All Locations: (17121+)
- Calgary, AB (3+)
- Halifax, NS (10+)
- Mississauga, ON (110+)
- Other_SY (16773+)
- Richmond, BC (161+)
- Toronto, ON (84+)
- Vancouver, BC (20+)
connector cables (6)
$41.99
In Stock Availability
- All Locations: (6580+)
- Calgary, AB (161+)
- Mississauga, ON (56+)
- Other_SY (6288+)
- Richmond, BC (3+)
- Toronto, ON (76+)
- Vancouver, BC (10+)
$46.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$10.99
In Stock Availability
- All Locations: (1929+)
- Calgary, AB (15+)
- Other_SY (1867+)
- Richmond, BC (19+)
- Toronto, ON (178+)
$16.99
In Stock Availability
- All Locations: (10313+)
- Calgary, AB (9+)
- Halifax, NS (5+)
- Mississauga, ON (44+)
- Other_SY (10223+)
- Richmond, BC (20+)
- Toronto, ON (154+)
- Vancouver, BC (30+)
$12.99
In Stock Availability
- All Locations: (48704+)
- Calgary, AB (23+)
- Halifax, NS (70+)
- Mississauga, ON (33+)
- Other_SY (48321+)
- Richmond, BC (143+)
- Toronto, ON (120+)
- Vancouver, BC (27+)
$47.99
In Stock Availability
- All Locations: (655+)
- Other_SY (653+)
- Toronto, ON (11+)