Rugged Hard Shell Case for Asus Chromebook CR1 & Flip CR1 CR1100 / BR1100
LAP7981
$70.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | UZBL |
| Manufacturer Part Number | LAP7981 |
| Brand Name | UZBL |
| Product Line | Hard Shell |
| Product Name | Rugged Hard Shell Case for Asus Chromebook CR1 & Flip CR1 CR1100 / BR1100 |
| Marketing Information | Designed to be lightweight while providing certified drop protection, its reinforced edges and durable yet lightweight construction encourage students to keep it on their devices, effectively reducing breakage, improving device uptime, and maximizing the device's long-term value. |
| Product Type | Case |
Product Information
| Withstand Drop Height | Upto 72" (1828.80 mm) |
Physical Characteristics
| Rugged | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Durability |
|
| Height | 8.50" (215.90 mm) |
| Width | 12.60" (320.04 mm) |
| Depth | 1" (25.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 12 oz (340.19 g) |
Miscellaneous
| Application/Usage | Chromebook |
| Brand Compatibility | Asus |
| Compatibility | Asus - CR1 , Flip CR1 CR1100 , BR1100 (2021) |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 821537000000 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |