AirWave Case for iPad Gen 11 (A16) / Gen 10
AW-7747-RED
$56.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | UZBL |
| Manufacturer Part Number | AW-7747-RED |
| Brand Name | UZBL |
| Product Line | AirWave |
| Product Name | AirWave Case for iPad Gen 11 (A16) / Gen 10 |
| Marketing Information | The AirWave Case for the iPad 10.9" (10th Gen) offers a secure fit with enhanced corner protection. Made from soft silicone, its deep internal grooves absorb impacts, a design inspired by our proven ShockWave series. To maintain Apple's sleek look, we left the logo area exposed, making it ideal for barcodes and asset tag scanning.
|
| Product Type | Case |
Product Information
| Printed Design/Pattern/Texture | Wave pattern |
| Withstand Drop Height | Upto 72" (1828.80 mm) |
| Minimum Screen Size Supported | 10.9" |
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
Physical Characteristics
| Rugged | Yes |
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Material | Silicone |
| Durability |
|
| Weight (Approximate) | 8 oz (226.80 g) |
Miscellaneous
| Application/Usage | Tablet |
| Brand Compatibility | Apple |
| Tablet Model Compatibility |
|
| Compatibility | Apple - iPad (10th/11th Generation) |
| Condition | No |
| UPC | 821537000000 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |