Rugged Hard Shell Case for Acer Chromebook 511 (C734 / C734T)
LAP7939
$70.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | UZBL |
| Manufacturer Part Number | LAP7939 |
| Brand Name | UZBL |
| Product Line | Hard Shell |
| Product Name | Rugged Hard Shell Case for Acer Chromebook 511 (C734 / C734T) |
| Marketing Information | Designed to be lightweight while providing certified drop protection, its reinforced edges and durable yet lightweight construction encourage students to keep it on their devices, effectively reducing breakage, improving device uptime, and maximizing the device's long-term value. |
| Product Type | Case |
Product Information
| Withstand Drop Height | Upto 72" (1828.80 mm) |
| Maximum Screen Size Supported | 11.6" |
Physical Characteristics
| Rugged | Yes |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Durability |
|
| Height | 8.50" (215.90 mm) |
| Width | 12.60" (320.04 mm) |
| Depth | 1" (25.40 mm) |
| Weight (Approximate) | 12 oz (340.19 g) |
Miscellaneous
| Application/Usage | Chromebook |
| Brand Compatibility | Acer |
| Compatibility | Acer - Chromebook Spin 511 ( C734 , C734T ) |
| Condition | No |
| UPC | 821537000000 |