Atdec Mounting Arm for Monitor - Silver - Landscape/Portrait
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Atdec Pty Ltd |
| Manufacturer Part Number | AWMS-DW-S |
| Brand Name | Atdec |
| Product Name | Single Display Wall Mount |
| Marketing Information | Single display wall mount AWMS-DW is a dynamic wall mount ideal for service areas, mounting monitors for back-of-house order management display, front-of-house management, health care triage and patient displays, and more. This wall mount is also used in busy workplaces where space is at a premium. AWMS-DW is highly stable including for interactive displays or all-in-one devices in its weight class (considerAWMS-HXWfor heavy duty applications). The arm sits snug to the wall when retracted and has a long vertical and horizontal reach. The spring-assisted action delivers smooth and vibration resistant operation with fingertip adjustment. The solution is available in black, silver, and white and has a discrete footprint and elegant design to unobtrusively complement modern environments. A built-in visual tension gauge is just one of the installer-friendly features, to streamline multiple installations during projects. It also features an integrated 180° rotation limiter to prevent interference with panels and walls plus advanced cable management. Built from lightweight and durable materials, the mount can be recycled at the end of its life. Choose me for:
|
| Product Type | Mounting Arm |
| Device Supported | Monitor |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Minimum Load Capacity | 13.23 lb (6000 g) |
| Maximum Load Capacity | 19.84 lb (9000 g) |
| Maximum Screen Size Supported | 32" |
| Features |
|
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Tilt Angle | -25° |
| Maximum Tilt Angle | 45° |
| Maximum Rotate Angle | 180° |
| Minimum Pan Angle | -90° |
| Maximum Pan Angle | 90° |
| Durability | Vibration Resistant |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material |
|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Condition | No |
| UPC | 881493018747 |
| Limited Warranty | 10 Year |