Ergotron WorkFit-S Desk Mount for Monitor, Display, Keyboard, Mouse - Black - Landscape/Portrait
In Stock Availability
- All Locations: (46+)
- Other_SY (46+)
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 33-350-200 |
| Brand Name | Ergotron |
| Product Line | WorkFit-S |
| Product Name | WorkFit-S, Single LD Workstation with Worksurface (Black) |
| Marketing Information | Advanced ergonomics? You got it. The WorkFit-S is our best solution for flexible and comfortable working. This height-adjustable standing desk easily attaches to your desktop and adds a worksurface that stays with you as you sit or stand. Just lift or lower the WorkFit-S and tweak the optional weight settings for no-sweat adjustment. Then individually fine-tune your single monitor mount and keyboard tray for how you work best. |
| Product Type | Desk Mount |
| Device Supported |
|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Minimum Load Capacity | 6 lb (2721.55 g) |
| Maximum Load Capacity | 18 lb (8164.66 g) |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Features |
|
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Tilt Angle | 30° |
| Maximum Rotate Angle | 360° |
| Mount Function |
|
| Mount Surface | Desk |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material |
|
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 32.10 lb (14560.32 g) |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Workstation |
| Additional Information | Weight Capacities:
Lift Range:
Dimensions:
Rotation:
|
| Certifications & Standards | ANSI/BIFMA |
| Recycled | No |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 698833022193 |
| Limited Warranty | 5 Year |
In Stock Availability
- All Locations: (55+)
- Other_SY (55+)
In Stock Availability
- All Locations: (46+)
- Other_SY (46+)