Premier Mounts MM-A2 Mounting Arm for Flat Panel Display - Black
Height Adjustable - 10" to 27" Screen Support - 65 lb (29483.50 g) Load Capacity - 75 x 75, 100 x 100 - VESA Mount Compatible
$140.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | MM-A2 |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Product Model | MM-A2 |
| Product Name | Dual Multi Monitor Arm |
| Marketing Information | This dual monitor mount with articulating arms for multi-monitor configurations is height adjustable. Included set screws allow the mount to be positioned anywhere along a pole. Each mounting head provides 90° of omnidirectional movement. |
| Product Type | Mounting Arm |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 65 lb (29483.50 g) |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Features |
|
| Height Adjustable | Yes |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Weight (Approximate) | 8.80 lb (3991.61 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Flat Panel Display |
| Compatibility | Monitor |
| Condition | No |
| UPC | 829973720018 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
mounting kits (6)
$74.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$60.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$48.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$96.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$81.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$71.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)