Premier Mounts MM-EP28 Mounting Pole for Monitor - Black
150 lb (68038.86 g) Load Capacity
$71.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | MM-EP28 |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Product Model | MM-EP28 |
| Product Name | 28" Single Pole For Extrusion Base |
| Marketing Information | This is a 28" single pole with extrusion track base for multi-monitor mounts. Many monitoring consoles use aluminum extrusion or track rails to mount and position video display monitors. Use a pole extrusion base to upgrade and refurbish consoles with older displays. |
| Product Type | Mounting Pole |
Product Information
| Device Supported | Monitor |
| Maximum Load Capacity | 150 lb (68038.86 g) |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Height | 3.25" (82.55 mm) |
| Width | 4" (101.60 mm) |
| Depth | 29" (736.60 mm) |
| Length | 28" (711.20 mm) |
| Diameter | 2" (50.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.66 lb (2113.74 g) |
Miscellaneous
| Application/Usage | Monitor |
| Condition | No |
| UPC | 829973720117 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
mounting kits (6)
$231.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$98.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$146.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$140.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$163.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$182.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)