Premier Mounts MM-EP15 Mounting Pole for Monitor - Black
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | MM-EP15 |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Product Model | MM-EP15 |
| Product Name | 15" Single Pole For Extrusion Base |
| Marketing Information | This is a 15" single pole with extrusion track base for multi-monitor mounts. Many monitoring consoles use aluminum extrusion or track rails to mount and position video display monitors. Use a pole extrusion base to upgrade and refurbish consoles with older displays. |
| Product Type | Mounting Pole |
| Device Supported | Monitor |
| Maximum Load Capacity | 75 lb (34019.43 g) |
| Product Color | Black |
| Height | 3.25" (82.55 mm) |
| Width | 4" (101.60 mm) |
| Depth | 15.75" (400.05 mm) |
| Length | 15" (381 mm) |
| Diameter | 2" (50.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.74 lb (1242.84 g) |
| Application/Usage | Monitor |
| Condition | No |
| UPC | 829973720100 |
| Limited Warranty | Lifetime |
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)