IOGEAR 10ft (3m) Single Link DVI-D USB KVM Cable
10 ft (3.05 m) DVI/Mini-phone/USB KVM Cable for KVM Switch - First End: 1 x USB Type A - Male, 2 x Mini-phone Audio - Male, 1 x DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male - Second End: 1 x USB Type B - Male, 2 x Mini-phone Audio - Male, 1 x DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male
$90.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Manufacturer Part Number | G2L7D03U |
| Brand Name | IOGEAR |
| Product Model | G2L7D03U |
| Product Name | 10ft (3m) Single Link DVI-D USB KVM Cable |
| Product Type | KVM Cable |
Technical Information
| Cable Type | DVI/Mini-phone/USB |
| Cable Length | 10 ft (3.05 m) |
| Connector Type on First End |
|
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on Second End |
|
| Connector on Second End Details |
|
| Conductor | Copper |
| Device Supported | KVM Switch |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 15.20 oz (430.91 g) |
Miscellaneous
| Compatibility | Iogear GCS1108 KVM Switch |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 881317505491 |