Supermicro SuperServer 1027B-MTF Server Barebone System - 1U Rack-mountable - Socket B2 LGA-1356 - 2 x Processor Support
Intel C602 Chip - 192 GB DDR3 SDRAM DDR3-1600/PC3-12800 Maximum RAM Support - 6 Total Memory Slots - Serial ATA/600 RAID Supported, Serial ATA/300 Controller - Network (RJ-45) - Processor Support (Xeon) - 1 x 600 W - 3 Year
$1690.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | SYS-1027B-MTF |
| Brand Name | Supermicro |
| Product Line | SuperServer |
| Product Model | 1027B-MTF |
| Product Name | SuperServer 1027B-MTF (Black) |
| Marketing Information | Designed for optimal performance, the dual-processor SuperServers support the QPI (8.0GT/s) format Xeon® processor E5-2400 series in a high-density 1U form-factor. These SuperServers are ideal for network infrastructure, front-end enterprise, and minimal-downtime cluster server systems. |
| Product Type | Server Barebone System |
Processor
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Socket | Socket B2 LGA-1356 |
| Processor Supported | Xeon |
| QuickPath Interconnect Supported | Yes |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| 64-bit Processing | Yes |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C602 |
Memory
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Total Number of Memory Slots | 6 |
Controllers
| Controller Type |
|
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 10 |
Network & Communication
| Ethernet Technology |
|
I/O Expansions
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 2.0 Ports | 7 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA | Yes |
Power Description
| Input Voltage |
|
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage | 600 W |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.70" (43.18 mm) |
| Width | 17.20" (436.88 mm) |
| Depth | 19.98" (507.49 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
computer cases (1)
$861.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)