StarTech.com USB to Serial Adapter Hub - 8 Port - Industrial - Wall Mount - Din Rail - COM Port Retention - FTDI USB to RS232
Add 8 DIN Rail-mountable RS232 Serial ports to any system through USB - 8 port usb to rs232 - 8 port usb to serial - industrial usb to serial converter - usb serial hub - usb to db9 serial adapter
$289.99
In Stock Availability
- All Locations: (426+)
- Other_SY (426+)
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | ICUSB2328I |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | USB to RS-232 Serial Adapter |
| Marketing Information | The ICUSB2328I Industrial 8-Port USB to Serial Hub with DIN Rail Clips converts a single USB port into eight RS232 serial ports, enabling you to connect to, monitor and control your serial devices. Featuring rugged metal construction, with sturdy wall-mounting brackets and top-hat DIN Rail clips (included), this 8 port USB to RS232 Serial Hub provides versatile mounting options and a robust solution for both harsh industrial environments and simple desktop installations. This USB powered adapter also retains assigned serial COM port values once connected, allowing the same values to be automatically reassigned to the USB serial hub ports. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Serial Hub |
Technical Information
| Host Interface | USB |
| Data Transfer Rate | 921.6kB/s |
| Platform Supported |
|
Interfaces/Ports
| Number of Serial Ports (External) | 8 |
| Number of USB Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 1.70" (43.18 mm) |
| Width | 3.90" (99.06 mm) |
| Length | 6.80" (172.72 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.22 lb (552.82 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information | OS Compatibility:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/icusb2328i_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/icusb2328i_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/icusb2328i_weee.pdf |
| Condition | No |
| UPC | 0065030848978 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
connector adapters (1)
$9.99
In Stock Availability
- All Locations: (773+)
- Calgary, AB (20+)
- Mississauga, ON (42+)
- Other_SY (711+)
connector cables (3)
$7.99
In Stock Availability
- All Locations: (1258+)
- Other_SY (1258+)
$6.99
In Stock Availability
- All Locations: (700+)
- Calgary, AB (11+)
- Halifax, NS (10+)
- Mississauga, ON (155+)
- Other_SY (502+)
- Richmond, BC (12+)
- Toronto, ON (10+)
$9.99
In Stock Availability
- All Locations: (1840+)
- Calgary, AB (9+)
- Mississauga, ON (63+)
- Other_SY (1753+)
- Toronto, ON (15+)