StarTech.com USB to DVI Adapter - External USB Video Graphics Card for PC and MAC- 1920x1200
Connect a DVI display for an extended desktop multi-monitor USB solution - usb video card - usb to dvi adapter - usb to dvi external video card - usb to dvi video adapter - usb to dvi graphics adapter
$124.99
In Stock Availability
- All Locations: (144+)
- Mississauga, ON (7+)
- Other_SY (137+)
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USB2DVIPRO2 |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | USB to DVI Adapter - External USB Video Graphics Card for PC and MAC- 1920x1200 |
| Marketing Information | The USB2DVIPRO2 USB to DVI Adapter functions as an external graphics card for Windows® and Mac® computers - the perfect solution for turning your desktop or laptop computer into a dual or multi-monitor environment, all through the simplicity and convenience of USB. The USB-DVI Adapter delivers high quality video (up to 1920x1200) for a variety of applications and is capable of simultaneously running up to five additional displays from a single computer (using four USB2DVIPRO2 External Video Adapters). The adapter connects to a host computer through a USB 2.0 port, acting as an external DVI video card to either extend or mirror the desktop shown on the existing display - without having to open the computer case. Featuring driver support for Microsoft Windows® (including Aero themes) and Mac OS X, and with video support for resolutions up to 1920x1200, this USB-DVI video adapter is the ideal solution for a wide rade of operating environments as well as large-screen displays/monitors. The USB2DVIPRO2 USB to DVI Adapter is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Video Adapter |
Technical Information
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-I Digital Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 29-pin DVI-I Digital Video - Female |
| Cable Length | 6.5" (165.10 mm) |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Depth | 1.70" (43.18 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.50 oz (70.87 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Additional Information | OS Compatibility:
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 0065030848008 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
connector cables (2)
$16.99
In Stock Availability
- All Locations: (2398+)
- Calgary, AB (10+)
- Halifax, NS (8+)
- Mississauga, ON (20+)
- Other_SY (2313+)
- Richmond, BC (47+)
- Toronto, ON (5+)
$21.99
In Stock Availability
- All Locations: (194+)
- Mississauga, ON (11+)
- Other_SY (165+)
- Richmond, BC (18+)
usb/firewire adapters (2)
$43.99
In Stock Availability
- All Locations: (1607+)
- Calgary, AB (19+)
- Dartmouth, NS (8+)
- Halifax, NS (2+)
- Mississauga, ON (103+)
- Other_SY (1471+)
- Richmond, BC (5+)
- Toronto, ON (15+)
$31.99
In Stock Availability
- All Locations: (3739+)
- Calgary, AB (10+)
- Halifax, NS (2+)
- Mississauga, ON (31+)
- Other_SY (3649+)
- Richmond, BC (1+)
- Toronto, ON (87+)
- Vancouver, BC (5+)