StarTech.com USB 3.1 (10Gbps) Single-Bay Dock for 2.5"/3.5" SATA SSD/HDDs with UASP
Dock your 2.5" or 3.5" SATA SSD/HDD over high performance USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps) with UASP - Hard drive dock - Hard drive docking station - HDD docking station - HDD dock - SATA dock supports SATA I, II, III (up to 6 Gbps) - Top-loading w/ eject
$89.99
In Stock Availability
- All Locations: (373+)
- Calgary, AB (7+)
- Mississauga, ON (5+)
- Other_SY (361+)
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | SDOCKU313 |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | USB 3.1 (10Gbps) Single-Bay Dock for 2.5"/3.5" SATA SSD/HDDs with UASP |
| Marketing Information | Unleash the power of USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps) with this single-drive docking station. It supports both 2.5" and 3.5" form factors for solid-state and hard drives, with a high drive capacity of 6TB. Harness the speed of USB 3.1 Gen 2 USB 3.1 Gen 2 gives you greater bandwidth and speed with file transfer rates of up to 10 Gbps - twice the speed of USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1) technology. It lets you leverage the high performance of the latest SSDs and hard drives, while alleviating bottlenecks in your data transfers. Top-loading design for easy drive access It's never been easier to dock and swap drives from your desktop computer or laptop. Simply insert your drives into the top loading slot, with no tools or trays required. The HDD ejection button allows fast and simple drive removal. Convenient compatibility The docking station comes with a USB Type-A to B cable, providing backward compatibility with your existing USB 3.0, 2.0 and 1.x devices. It also supports UASP for enhanced performance. The SDOCKU313 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Drive Dock |
I/O Expansions
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 1 |
Network & Communication
| Wireless LAN | No |
| UASP Support | Yes |
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SATA/600 |
| Host Interface | USB 3.1 Type B |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Cooling Fan | No |
| Form Factor | External |
| Height | 2.50" (63.50 mm) |
| Width | 3.60" (91.44 mm) |
| Depth | 5.70" (144.78 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.83 oz (392 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/sdocku313_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/sdocku313_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/sdocku313_weee.pdf |
| Condition | No |
| UPC | 0065030861656 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
connector cables (1)
$15.99
In Stock Availability
- All Locations: (3311+)
- Calgary, AB (5+)
- Mississauga, ON (37+)
- Other_SY (3253+)
- Richmond, BC (11+)
- Toronto, ON (5+)
drive cabinets (1)
$31.99
In Stock Availability
- All Locations: (76+)
- Mississauga, ON (13+)
- Other_SY (63+)
hard drive adapters (2)
$33.99
In Stock Availability
- All Locations: (632+)
- Mississauga, ON (2+)
- Other_SY (630+)
$28.99
In Stock Availability
- All Locations: (708+)
- Halifax, NS (4+)
- Mississauga, ON (16+)
- Other_SY (683+)
- Richmond, BC (5+)
storage media cases (2)
$3.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
$25.99
In Stock Availability
- All Locations: (677+)
- Other_SY (677+)