Ergotron WorkFit-S, Single HD with Worksurface+ (White)
In Stock Availability
- All Locations: (26+)
- Other_SY (26+)
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 33-351-211 |
| Brand Name | Ergotron |
| Product Line | WorkFit-S |
| Product Name | WorkFit-S, Single HD with Worksurface+ (White) |
| Marketing Information | Convert any surface into an adjustable-height standing desk with the attachment of the WorkFit-S. Make computing comfortable for prolonged periods-stand up whenever you want. This sit-stand workstation is extraordinarily simple to use. With the push or pull of a hand, you can instantly raise or lower your keyboard and display in one easy motion, yet all the while the system will remain stable throughout your work routine. |
| Product Type | Computer Stand |
| Largest Shelf Size | 23" (584.20 mm) Width x 15" (381 mm) Depth |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Screen Size Supported | 30" |
| Maximum Load Capacity | 29 lb (13154.18 g) |
| Features |
|
| Mounting Pattern |
|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Form Factor | Desktop |
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 698833050394 |
| Limited Warranty | 5 Year |
In Stock Availability
- All Locations: (393+)
- Other_SY (393+)
In Stock Availability
- All Locations: (132+)
- Other_SY (132+)
In Stock Availability
- All Locations: (127+)
- Other_SY (127+)
In Stock Availability
- All Locations: (353+)
- Other_SY (353+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (93+)
- Other_SY (93+)
In Stock Availability
- All Locations: (14+)
- Other_SY (14+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (48+)
- Mississauga, ON (6+)
- Other_SY (35+)
- Richmond, BC (7+)
In Stock Availability
- All Locations: (263+)
- Mississauga, ON (2+)
- Other_SY (261+)
In Stock Availability
- All Locations: (867+)
- Other_SY (861+)
- Richmond, BC (6+)
In Stock Availability
- All Locations: (419+)
- Calgary, AB (4+)
- Mississauga, ON (3+)
- Other_SY (411+)
- Richmond, BC (1+)
In Stock Availability
- All Locations: (187+)
- Other_SY (187+)
In Stock Availability
- All Locations: (331+)
- Other_SY (331+)
In Stock Availability
- All Locations: (131+)
- Guelph, ON (1+)
- Mississauga, ON (4+)
- Other_SY (126+)
In Stock Availability
- All Locations: (141+)
- Other_SY (141+)