StarTech.com Dual 2.5" SSD/HDD Mounting Bracket for 3.5" Drive Bay - Tool-Less Installation - 2-Drive Adapter Bracket for Desktop Computer
In Stock Availability
- All Locations: (441+)
- Dartmouth, NS (10+)
- Halifax, NS (10+)
- Mississauga, ON (19+)
- Other_SY (412+)
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | BRACKET225PT |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Dual 2.5" SSD/HDD Mounting Bracket for 3.5" Drive Bay - Tool-Less Installation |
| Marketing Information | Install your drives in no time - with no tools required. This tool-less mounting bracket lets you mount two 2.5" solid-state drives or hard drives into a 3.5" bay in your desktop computer. Easy, tool-less drive installation The bracket design lets you quickly secure your drives into the mounting bracket, without using tools. Then you simply put the bracket into a 3.5" drive bay in your computer and hold it in place using the tool-less pegs. Wide compatibility Designed for versatility, the tool-less mounting bracket supports a wide range of 2.5" solid-state drives or hard drives, ranging from 5 to 12.5 mm in height. Designed for trouble-free use The lightweight mounting bracket is designed for trouble-free, reliable performance. BRACKET225PT is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Device Supported |
|
| Features | Lightweight |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.20" (30.48 mm) |
| Width | 3.90" (99.06 mm) |
| Length | 5.20" (132.08 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.83 oz (52 g) |
| Package Contents |
|
| Compatibility | 2.5" Drives:
|
| Assembly Required | No |
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/bracket225pt_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/bracket225pt_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| Country of Origin | China |
| Assembly Description | No Tool Needed |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 0065030862295 |
| Limited Warranty | 2 Year |
In Stock Availability
- All Locations: (744+)
- Mississauga, ON (45+)
- Other_SY (692+)
- Richmond, BC (7+)
In Stock Availability
- All Locations: (2511+)
- Calgary, AB (8+)
- Halifax, NS (14+)
- Mississauga, ON (10+)
- Other_SY (2466+)
- Richmond, BC (2+)
- Toronto, ON (11+)
In Stock Availability
- All Locations: (3153+)
- Calgary, AB (2+)
- Mississauga, ON (23+)
- Other_SY (3123+)
- Richmond, BC (4+)
- Toronto, ON (1+)
In Stock Availability
- All Locations: (728+)
- Mississauga, ON (6+)
- Other_SY (722+)
In Stock Availability
- All Locations: (9897+)
- Calgary, AB (8+)
- Mississauga, ON (6+)
- Other_SY (9851+)
- Richmond, BC (23+)
- Toronto, ON (9+)
In Stock Availability
- All Locations: (84+)
- Mississauga, ON (13+)
- Other_SY (71+)
In Stock Availability
- All Locations: (2+)
- Other_SY (2+)
In Stock Availability
- All Locations: (713+)
- Halifax, NS (4+)
- Mississauga, ON (16+)
- Other_SY (688+)
- Richmond, BC (5+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (1874+)
- Mississauga, ON (1+)
- Other_SY (1873+)
In Stock Availability
- All Locations: (10744+)
- Mississauga, ON (10+)
- Other_SY (10367+)
- Richmond, BC (2+)
- Toronto, ON (365+)
In Stock Availability
- All Locations: (1886+)
- Mississauga, ON (8+)
- Other_SY (1878+)