Tripp Lite series P566-010-VGA HDMI to VGA Active Converter Cable, 10 ft.
In Stock Availability
- All Locations: (3+)
- Mississauga, ON (3+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P566-010-VGA |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | P566-010-VGA |
| Product Name | P566-010-VGA HDMI to VGA Active Converter Cable, 10 ft. |
Vibrant, Superior Video Quality
Superior Materials for Superior Performance
| Product Type | Video Cable |
| Cable Type | HDMI/VGA |
| Cable Length | 10 ft (3.05 m) |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Features |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 10" (254 mm) |
| Shipping Width | 8" (203.20 mm) |