Tripp Lite series U209-30N-IND USB to RS485/RS422 FTDI Serial Adapter Cable, 30 in.
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | U209-30N-IND |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | U209-30N-IND |
| Product Name | U209-30N-IND USB to RS485/RS422 FTDI Serial Adapter Cable, 30 in. |
| Product Type | Data Transfer Cable |
Technical Information
| Cable Type | Serial/USB |
| Cable Length | 2 ft (0.61 m) |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 RS-485 Serial - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DB-9 RS-485 Serial - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
| Data Transfer Rate | 230 kbit/s |
| Features | EMI/RF Protection |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 2.12 oz (60 g) |
| Shipping Height | 1.22" (30.99 mm) |
| Shipping Width | 4.65" (118.11 mm) |