Tripp Lite series U422-20N-G2 USB-C 3.1 Gen 2 to USB 3.0 Type-B Cable (M/M), 20 in
Part No. U422-20N-G2
by Eaton Corporation
Part No. U422-20N-G2
by Eaton Corporation
General Information
ManufacturerEaton Corporation
Manufacturer Part NumberU422-20N-G2
Brand NameTripp Lite series
Product ModelU422-20N-G2
Product NameU422-20N-G2 USB-C 3.1 Gen 2 to USB 3.0 Type-B Cable (M/M), 20 in
Marketing Information
Connects a USB-B Printer, Scanner or External Hard Drive to Your Laptop's USB-C Port
Transfers Data and Charges Devices at Lightning-Fast USB 3.1 Gen 2 Speeds
Reversible USB-C Connector Attaches in Either Direction
More from the Manufacturer
Product TypeData Transfer Cable
Technical Information
Cable TypeUSB-C/USB-B
Cable Length1.7 ft (0.51 m)
Connector Type on First EndUSB 3.0 Type B - Male
Connector on First End Details1 x USB 3.0 Type B - Male
Connector Type on Second EndUSB 3.1 (Gen 2) Type C - Male
Connector on Second End Details1 x USB 3.1 (Gen 2) Type C - Male
Connector PlatingNickel
Contact PlatingGold
Device Supported
  • Printer
  • Hub
  • Notebook
  • MacBook
  • Chromebook
  • Ultrabook
  • Scanner
  • External Hard Drive
  • Docking Station
  • Optical Drive
  • Peripheral Device
  • Computer
  • Wall Charger
American Wire Gauge30/24 AWG
Data Transfer Rate10 Gbit/s
Features
  • Reversible
  • Plug & Play
  • Charging
Physical Characteristics
Color FamilyBlack
Product ColorBlack
Shipping Height9" (228.60 mm)
Shipping Width7" (177.80 mm)
Shipping Weight (Approximate)0.96 oz (27.22 g)
Miscellaneous
CompatibilityApple - MacBook
Environmentally FriendlyYes
Environmental Compliance
  • Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
  • Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of OriginVietnam
ConditionNo
UPC0037332243416
Warranty
Limited WarrantyLifetime
docking stations (1)
power adapters (1)
Part No. U280-004-WS3C1
Tripp Lite series AC Adapter - 120 V AC, 230 V AC Input - 20 V DC, 5 V DC Output - 3 A - Black