StarTech.com Compact USB C to HDMI Adapter - 4K 30Hz USB Type-C to HDMI Video Display Converter w/ Keychain Ring- Thunderbolt 3 Compatible
USB-C (DP 1.2 Alt Mode/HBR2) to HDMI 1.4 video |4K 30Hz/7.1 Audio/HDCP 2.2/1.4 | 1080p/TB3 Compatible - USB Type-C to HDMI adapter converter w/ wrap-around cable and keychain ring - Works w/ Dell Samsung Asus LG displays - Driverless OS independent
$13.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | CDP2HDFC |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Portable USB-C to HDMI Adapter with QuickConnect Keychain |
| Marketing Information | This compact USB-C™ to HDMI® adapter offers an ultra-portable solution for connecting your USB Type-C laptop or other device with a USB 3.1 Type-C port to a 4K HDMI monitor or display. The adapter is equipped with a removable, quick-connect keychain ring that easily attaches to your laptop or projector bag, maximizing portability. For added convenience, this USB-C adapter is also available with Mini DisplayPort, DisplayPort or VGA outputs. Perfect Travel Companion This lightweight USB-C video converter can easily be taken with you wherever you go. It conveniently attaches to your carrying case and is small enough to fit in your pocket, making it ideal for BYOD (Bring Your Own Device) applications at the office or road warriors who need to connect on the go. It's the perfect solution for: Delivering high-resolution presentations while in the office or traveling Connecting your smartphone or tablet to an HDMI monitor Hot-desking environments Keep Your Adapter with You Avoid misplacing your display adapter with the attached keychain that securely snaps to your carrying case so you can always keep it with your devices; the keychain can easily be removed or reattached to the adapter so you can customize it to your preference and need. The adapter also features a built-in 1.3 in. flex cable that has a folding design, adding to the compact form factor. Plug-and-Play Connectivity To ensure a hassle-free connection, this video adapter works with all your Mac and Windows® USB Type-C™ devices and is also compatible with Thunderbolt™ 3. It requires no additional software or drivers, supporting true plug-and-play connectivity. CDP2HDFC is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Video Adapter |
Technical Information
| Adapter Type | HDMI/USB-C |
| Connector Type on First End | USB 3.1 Type C - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin Type C USB 3.1 USB Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 1.4 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI HDMI 1.4 Digital Audio/Video Female |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.55" (13.97 mm) |
| Width | 1.89" (48.01 mm) |
| Length | 1.30" (33.02 mm) |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 065030884464 |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |