Targus USB-C Multi-Port Hub (3.1 Gen 1 5Gbps 4x USB-A)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | ACH226CA |
| Brand Name | Targus |
| Product Model | ACH226CA |
| Product Name | USB-C Multi-Port Hub (3.1 Gen 1 5Gbps 4x USB-A) |
| Marketing Information | Turn one USB-C port into four USB-A 3.0 ports with the Targus USB-C to 4-Port USB-A Hub. Connect your USB-A peripherals - like mice, keyboards, flash drives and hard drives - by plugging in up to four devices in the USB-A ports and connecting the tethered USB cable into your computer's USB-C port. This hub provides transfer speeds up to 5Gbps. Compact and lightweight, it's easy to take it along with you anywhere you go. Max DC 5V 900mA per port (if only one port is connected). When two or more ports are connected at the same time, the max output depends on the host PC's USB Type-C port. Works With Chromebook |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Adapter Type | USB/USB-C |
| Connector Type on First End | USB 3.1 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.1 (Gen 1) Type C Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.1 (Gen 1) Type A - Female |
| Connector on Second End Details | 4 x USB 3.1 (Gen 1) Type A Female |
| Height | 3.94" (100 mm) |
| Width | 1.18" (30 mm) |
| Depth | 5.91" (150 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.53 oz (100 g) |
| Limited Warranty | 2 Year |