Tripp Lite series PDUMNH20HVAT1 10-Outlets PDU
Part No. PDUMNH20HVAT1
by Eaton Corporation
Auto Transfer Switch - IEC 60320 C20 - 8 x IEC 60320 C13, 2 x IEC 60320 C19 - 230 V AC - Circuit Protection, Overload Protection - 1U - Horizontal - Rack-mountable
Part No. PDUMNH20HVAT1
by Eaton Corporation
General Information
ManufacturerEaton Corporation
Manufacturer Part NumberPDUMNH20HVAT1
Brand NameTripp Lite series
Product ModelPDUMNH20HVAT1
Product NamePDUMNH20HVAT1 10-Outlets PDU
Marketing Information
Single-Phase 20A ATS PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power in Real Time
Switches from Primary to Secondary Power Source in Milliseconds
Pre-Installed WEBCARDLX Network Interface Offers 24/7 Remote Access for Monitoring and Control
Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads
Mounts into 1U of Rack Space
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
Product TypePDU
Technical Information
PDU TypeAuto Transfer Switch
PhaseSingle Phase
Plug/Connector TypeIEC 60320 C20
Plug/Connector Detail2 x IEC 60320 C20
Receptacle Type
  • IEC 60320 C13
  • IEC 60320 C19
Receptacle Detail
  • 8 x IEC 60320 C13
  • 2 x IEC 60320 C19
Protection Type
  • Circuit Protection
  • Overload Protection
Power Description
Input Voltage230 V AC
Output Voltage
  • 200 V AC
  • 208 V AC
  • 220 V AC
  • 230 V AC
  • 240 V AC
Power Rating (Watt)3.80 kW
Input Current20 A
Management
Management
  • SNMP
  • Telnet
  • SSH
  • HTML5
Physical Characteristics
Mounting OrientationHorizontal
Mount TypeRack-mountable
Rack Height1U
Height1.72" (43.69 mm)
Width17.30" (439.42 mm)
Depth14.80" (375.92 mm)