Tripp Lite NetDirector B021-000-19 Rackmount Console
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B021-000-19 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | B021-000-19 |
| Product Name | B021-000-19 Rack Mmount LCD |
| Marketing Information | Tripp Lite's B021-000-19 1U Rackmount Console features an integrated 19" LCD display, full 88-key keyboard and touch pad, all in a 1U rackmountable housing. The included KVM cable kit allows for connection to a PS/2 computer or KVM, and a PS/2 to USB adapter is included, which can be used to connect to a USB computer or KVM. The unit features a USB 2.0 pass-through port for connection of a USB peripheral, such as a flash drive, CAC card reader, etc.. Your peripheral device connects to the USB type A port on the front of the unit, and your computer connects to the USB type A port on the back of the unit using a Tripp Lite UR020-Series type A M/M cable. Constructed of heavy-duty steel housing. Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases. |
| Product Type | LCD Rack Console |
| KVM Switch | No |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Screen Size | 19" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WXGA |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Product Material | Steel |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.70" (43.18 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |