Tripp Lite NetDirector B020-U08-19-IP Rackmount LCD with KVM - Steel Housing
In Stock Availability
- All Locations: (7+)
- Halifax, NS (6+)
- Vancouver, BC (1+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B020-U08-19-IP |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | NetDirector |
| Product Model | B020-U08-19-IP |
| Product Name | 8-Port NetDirector 1U Rackmount Console IP KVM Switch w/19" LCD |
| Marketing Information | Tripp Lite's B020-U08-19-IP KVM Switch gives you a rack-mountable keyboard, LCD and touchpad in a single console that occupies only 1U of rack space. From across the room, down the street or halfway around the globe, the B020-U08-19-IP can be accessed from any computer on the LAN, WAN or Internet. Easy to install and use, it's the optimal solution for controlling up to 8 computers/servers. Increase the number of connected computers up to 256 by daisy-chaining up to 31 B022-U08 KVM switches. The B020-U08-19-IP has a built-in 19" LCD screen that supports video resolutions up to 1280 x 1024 @ 75Hz, with remote monitor resolutions up to 1600 x 1200 @ 60Hz. You can switch easily between the 8 ports using on-console push buttons, an on-screen display (OSD) or keyboard hot key commands. Up to 64 users can be authorized with any combination of admins and users. Multi-level security enhances protection of data and equipment. This switch controls PS/2 or USB computers/servers using a P778-Series Combo KVM Cable Kit (two cable kits are included). A USB port on the front of the keyboard lets you connect an external mouse, plus an external USB 1.1 port means you can add a peripheral that can be shared across all connected servers. When not in use, the B020-U08-19-IP stores neatly in a rack drawer and pulls out when needed. This KVM console is compatible with all major operating systems. Heavy-duty steel housing stands up to frequent use. |
| Product Type | LCD Rack Console |
| KVM Switch | Yes |
| KVM Technology | Digital |
| Number of Computers Supported | 8 |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Screen Size | 19" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | SXGA |
| Screen Resolution | 1280 x 1024 |
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Input Voltage |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.73" (43.90 mm) |
| Width | 18.90" (480 mm) |
| Depth | 27" (685.80 mm) |