Tripp Lite NetCommander B070-008-19 Rack Mount LCD - Steel Housing
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B070-008-19 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | NetCommander |
| Product Model | B070-008-19 |
| Product Name | NetCommander B070-008-19 Rackmount LCD |
| Marketing Information | Tripp Lite's B070-008-19 KVM Switch gives you a rack-mountable full keyboard, LCD and touchpad in a single console that occupies only 1U of rack space. Easy to install and use, it's the optimal solution for controlling up to 8 computers/servers. The B070-008-19 uses inexpensive, user-supplied Cat5e/6/6a and a Server Interface Unit so you can control computers/servers located up to 100 ft. away from the switch. You can switch easily between the 8 ports using an on-screen display(OSD) or keyboard hot key commands. Multi-level password protection prohibits unauthorized users from accessing the connected computers. The built-in 19" LCD screen supports video resolutions up to 1366 x 768. Add a Tripp Lite B051-000 IP Remote Access Unit and you'll be able to connect to your servers from anywhere in the world. The B070-008-19 stores neatly in a rack drawer and pulls out when needed. This KVM console is compatible with all major operating systems. Heavy-duty steel housing stands up to frequent use. Complies with the Federal Trade Agreements Act(TAA) for GSA Schedule purchases. |
| Product Type | LCD Rack Console |
| KVM Switch | No |
| Number of Computers Supported | 8 |
| Daisy Chain | Yes |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Screen Size | 19" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| PS/2 Port | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of PS/2 Ports | 4 |
| Number of VGA Ports | 2 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.70" (43.18 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 26.80" (680.72 mm) |