Middle Atlantic UQFP-4RIS Fan Tray
4 Fan - 2U - 748.1 gal/min (2831684.66 mL/min) - Brushed Anodized Black
$613.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | UQFP-4RIS |
| Brand Name | Middle Atlantic |
| Product Series | UQFP |
| Product Model | UQFP-4RIS |
| Product Name | UQFP-4RIS Fan Tray |
| Marketing Information | The smart, quiet, elegant way to keep electronics systems cool. The two rackspace Designer Inspired Ultra Quiet Fan Panel features a unique on-board processor that controls DC fan speed in direct proportion to equipment temperature resulting in quiet, reliable installations. The perfect thermal management solution for media rooms, screening rooms, and other areas where people and electronics coexist, the Designer Inspired Ultra Quiet Fan Panel boasts the following features:
|
| Product Type | Fan Tray |
Technical Information
| Number of Fans | 4 |
| Maximum Air Flow | 748.1 gal/min (2831684.66 mL/min) |
Physical Characteristics
| Product Color | Brushed Anodized Black |
| Compatible Rack Height | 2U |
| Height | 3.50" (88.90 mm) |
| Width | 19" (482.60 mm) |
| Depth | 2.96" (75.18 mm) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |
| UPC | 656747123405 |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |