AddOn 10/100Base-TX(RJ-45) to 100Base-FX(SC) MMF 1310nm 2km Media Converter
1 x Network (RJ-45) - 1 x SC Ports - 1310 nm Fiber - 10/100Base-TX, 100Base-FX - 100 Mbit/s - 2 km (1.24 Mile) - AC/DC
$65.99
In Stock Availability
- All Locations: (198+)
- Other_SY (198+)
General Information
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | ADD-FMC-FX-SC |
| Brand Name | AddOn |
| Product Model | ADD-FMC-FX-SC |
| Product Name | 10/100Base-TX(RJ-45) to 100Base-FX(SC) MMF 1310nm 2km Media Converter |
| Marketing Information | This is a media converter that converts a 10/100Base-TX(RJ-45) to 100Base-FX(SC) via a 1310nm multi-mode fiber (MMF) SC connector, which allows distance reach up to 2km. This provides a cost effective conversion from 10/100Base-TX(RJ-45) to 100Base-FX fiber, while extending the network reach beyond the 100m reach limitation of copper. Our media converters are 100% compliant for all of our networking needs. Now you have a cost effective solution to your network upgrade needs. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
Interfaces/Ports
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
Media & Performance
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1310 nm |
| Maximum Data Transfer Rate | 100 Mbit/s |
| Maximum Distance Supported | 2 km (1.24 Mile) |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification |
|
Network & Communication
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology |
|
Power Description
| Power Source | AC/DC |
| Input Voltage | 5 V DC |
Physical Characteristics
| Height | 3.50" (88.90 mm) |
| Width | 2.50" (63.50 mm) |
| Depth | 0.75" (19.05 mm) |
| Weight (Approximate) | 8 oz (226.80 g) |
Miscellaneous
| Application/Usage | Network |
| Additional Information | |
| Compatibility | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | No |
| Condition | No |
| UPC | 0821455028018 |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |