AddOn 10/100Base-TX(RJ-45) to 100Base-FX(SC) MMF 1310nm 2km Media Converter Card for our rack or Standalone Systems
1 x SC Network, 1 x RJ-45 Network - 100Base-TX, 100Base-FX - Internal
$74.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | ADD-MCC1MMM2K |
| Brand Name | AddOn |
| Product Model | ADD-MCC1MMM2K |
| Product Name | Transceiver/Media Converter |
| Marketing Information | This is a media converter card that converts a 10/100Base-TX(RJ-45) to 100Base-FX(SC) via a 1310nm multi-mode fiber (MMF) SC connector, which allows distance reach up to 2km. It provides a cost effective conversion from 10/100Base-TX(RJ-45) to 100Base-FX fiber, while extending the network reach beyond the 100m reach limitation of copper. This device can be managed if used in our managed rack system or unmanaged with our unmanaged rack system or standalone chassis enclosure. Our media converters are 100% compliant for all of our networking needs. Now you have a cost effective solution to your network upgrade needs. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
Interfaces/Ports
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
Media & Performance
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1310 nm |
| Maximum Data Transfer Rate | 100 Mbit/s |
| Maximum Distance Supported | 2 km (1.24 Mile) |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 9/125 µm |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology |
|
Physical Characteristics
| Form Factor | Internal |
| Height | 4.50" (114.30 mm) |
| Width | 3.50" (88.90 mm) |
| Depth | 0.75" (19.05 mm) |
| Weight (Approximate) | 8 oz (226.80 g) |
Miscellaneous
| Application/Usage | Network |
| Additional Information | |
| Compatibility | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | No |
| Condition | No |
| UPC | 821455028407 |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |