StarTech.com Cisco GLC-LH-SMD Compatible SFP Module - 1000BASE-LH - 1GE Gigabit Ethernet SFP 1GbE Single Mode Fiber SMF Optic Transceiver
Cisco GLC-LH-SMD Compatible SFP - 1000BASE-LH 1 Gbps - 1GbE Module - 1GE Gigabit Ethernet SFP 1310nm - Single Mode (SMF) Transceiver - 20km (12.4mi) - LC Connector DDM - Hot-Swappable & MSA Compliant - Lifetime Warranty
$73.99
In Stock Availability
- All Locations: (137+)
- Mississauga, ON (21+)
- Other_SY (100+)
- Richmond, BC (16+)
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | SFPG1320C |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 1.25 Gbps Gigabit 1310nm GBIC SM LC Fiber SFP Transceiver w/ DDM - 20km |
| Marketing Information | The SFPG1320C is a Cisco GLC-LH-SMD compatible fiber transceiver module that has been designed, programmed and tested to work with Cisco® brand switches and routers. It delivers dependable 1 GbE connectivity over fiber cable, for 1000BASE-LH compliant networks, with a maximum distance of up to 20 km (12.4 mi). Technical Specifications: Wavelength: 1310nm Maximum Data Transfer Rate: 1.25 Gbps Type: Single Mode Fiber Connection Type: LC Connector Maximum Transfer Distance: 20 km (12.4 mi) MTBF: 2,722,277 hours Power Consumption: Less than 1 Watt Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Yes This SFP fiber module is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions. StarTech.com SFPs All StarTech.com SFP & SFP+ transceiver modules are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of SFP modules and direct-attach SFP cables, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
Technical Information
| Application/Usage |
|
Interfaces/Ports
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 1000Base-LH Network |
Media & Performance
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Ethernet Technology | 1.25 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 1000Base-LH |
Physical Characteristics
| Form Factor |
|
| Height | 0.40" (10.16 mm) |
| Width | 0.50" (12.70 mm) |
| Depth | 2.40" (60.96 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.70 oz (19.84 g) |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Compatibility |
Cisco Firepower Switches:
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 0065030846677 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
connector cables (1)
$24.99
In Stock Availability
- All Locations: (344+)
- Mississauga, ON (10+)
- Other_SY (334+)